Sign up to our free sport newsletter for all the latest news on everything from cycling to boxing
Sign up to our free sport email for all the latest news
Another year of UFC action is ticking along. Fans anticipate the long-awaited return of Conor McGregor, but MMA’s flagship promotion is producing more stars with each passing year, and many of them already have bouts scheduled for 2024.
While McGregor’s planned fight with Michael Chandler is finally official for UFC 303 in June, the year kicked off with Dricus Du Plessis taking the middleweight title from Sean Strickland in a closely-fought bout. At the next pay-per-view, featherweight king Alexander Volkanovski finally lost his belt with a knockout loss to rising star Ilia Topuria, and at UFC 299 in March, bantamweight champion Sean O’Malley retained his bantamweight title in a rematch with Marlon Vera.
Then, at the historic UFC 300 in April, Max Holloway produced an all-time great KO to take the ‘BMF’ belt from Justin Gaethje, before Alex Pereira extended his 205lbs title run with a stoppage of Jamahal Hill. Later that night, Islam Makhachev’s next title defence was announced, with the lightweight king set to take on Dustin Poirier in June, after Alexandre Pantoja retained the flyweight gold against Steve Erceg in May.
And there are plenty more intriguing fights coming up. Check out all of the UFC’s confirmed fights for 2024, below (cards subject to change):
The best betting offers – from free bets to sign-up deals
Saturday 1 June – UFC 302 – Prudential Center, New Jersey, US
Main card
Islam Makhachev (C) vs Dustin Poirier (lightweight title)
Sean Strickland vs Paulo Costa (middleweight – five rounds)
Kevin Holland vs Michal Oleksiejczuk (middleweight)
Jailton Almeida vs Alexandr Romanov (heavyweight)
Randy Brown vs Elizeu Zaleski dos Santos (welterweight)
Prelims
Cesar Almeida vs Roman Kopylov (middleweight)
Grant Dawson vs Joe Solecki (lightweight)
Phil Rowe vs Jake Matthews (middleweight)
Niko Price vs Alex Morono (welterweight)
Prelims
Mickey Gall vs Bassil Hafez (welterweight)
Ailin Perez vs Joselyne Edwards (women’s bantamweight)
Nyamjargal Tumendemberel vs Andre Lima (flyweight)
Saturday 8 June – UFC Fight Night – Yum! Center, Louisville, US
Jared Cannonier vs Nassourdine Imavov (middleweight)
Raul Rosas Jr vs Ricky Turcios (bantamweight)
Miguel Baeza vs Punahele Soriano (welterweight)
Thiago Moises vs Ludovit Klein (lightweight)
Dominick Reyes vs Dustin Jacoby (light-heavyweight)
Charles Radtke vs Carlos Prates (welterweight)
Brunno Ferreira vs Dustin Stoltzfus (middleweight)
John Castaneda vs Daniel Marcos (bantamweight)
Brad Katona vs Jesse Butler (bantamweight)
Cody Stamann vs Taylor Lapilus (bantamweight)
Eduarda Moura vs Denise Gomes (women’s strawweight)
Julian Marquez vs Zachary Reese (middleweight)
Andrea Lee vs Montana De La Rosa (women’s flyweight)
Rayanne dos Santos vs Puja Tomar (women’s strawweight)
Saturday 15 June – UFC Fight Night – UFC Apex, Las Vegas, US
Alex Perez vs Tatsuro Taira (flyweight)
Saturday 22 June – UFC Fight Night –Kingdom Arena, Riyadh, Saudi Arabia
Robert Whittaker vs Khamzat Chimaev (middleweight)
Sergei Pavlovich vs Alexander Volkov (heavyweight)
Johnny Walker vs Volkan Oezdemir (light-heavyweight)
Kelvin Gastelum vs Daniel Rodriguez (welterweight)
Shara Magomedov vs Ihor Potieria (middleweight)
Saturday 29 June – UFC 303 – T-Mobile Arena, Las Vegas, US
Conor McGregor vs Michael Chandler (welterweight)
Jamahal Hill vs Carlos Ulberg (light-heavyweight)
Ian Machado Garry vs Michael Page (welterweight)
Payton Talbott vs Yanis Ghemmouri (bantamweight)
Mayra Bueno Silva vs Macy Chiasson (women’s bantamweight)
Cub Swanson vs Andre Fili (featherweight)
Joe Pyfer vs Marc-Andre Barriault (middleweight)
Michelle Waterson-Gomez vs Gillian Robertson (women’s strawweight)
Rei Tsuruya vs Carlos Hernandez (flyweight)
Saturday 20 July – UFC Fight Night – UFC Apex, Las Vegas, US
TBA vs TBA
Saturday 27 July – UFC 304 – Co-op Live, Manchester, UK
Main card
Leon Edwards (C) vs Belal Muhammad 2 (welterweight title)
Tom Aspinall (C) vs Curtis Blaydes 2 (interim heavyweight title)
Bobby Green vs Paddy Pimblett (lightweight)
Arnold Allen vs Giga Chikadze (featherweight)
Muhammad Mokaev vs Manel Kape (flyweight)
Prelims
Molly McCann vs Bruna Brasil (women’s strawweight)
Nathaniel Wood vs Daniel Pineda (featherweight)
Mick Parkin vs Lukasz Brzeski (heavyweight)
Shauna Bannon vs Ravena Oliveira (women’s bantamweight)
Christian Leroy Duncan vs Robert Bryczek (middleweight)
Oban Elliott vs Preston Parsons (welterweight)
Caolan Loughran vs Ramon Taveras (bantamweight)
Modestas Bukauskas vs Marcin Prachnio (light-heavyweight)
Sam Patterson vs Kiefer Crosbie (welterweight)
Saturday 3 August – UFC Fight Night – Etihad Arena, Abu Dhabi, UAE
Cory Sandhagen vs Umar Nurmagomedov (bantamweight)
Saturday 18 August – UFC 305 – RAC Arena, Perth, Australia
TBA vs TBA
Saturday 28 September – UFC Fight Night –Accor Arena, Paris, France
TBA vs TBA
Saturday 27 October – UFC 308 – Etihad Arena, Abu Dhabi, UAE
TBA vs TBA
We may earn commission from some of the links in this article, but we never allow this to influence our content. This revenue helps to fund journalism across The Independent.